Trakoti sen te nekas nav rakstīts – upuris gadu gaitā dzimušam perfekcionismam, kas neļauj publicēt tekstus, pirms tie nav noslīpēti līdz saules mirdzumam. Kas, protams, nemaz nebūtu slikti, ja vien tādējādi neliktu lielākajai daļai ieplānotā beigties, pat īsti nesākoties, hehe. Centīšos turpmāk tomēr būt nevērīgāks un rezultātā biežāk rakstīt kaut puslīdz noderīgus rakstus.

Virsrakstā minētais neoficiālais termins tiek biežāk lietots, runājot par autopasauli – kad ne pārāk bagāti ļaudis (te pat var minēt tiklab finansiālo, tā arī garīgo bagātību) ķeras pie savu spēkratu uzlabošanas, izmantojot šķūnīšos rodamos palīgmateriālus. Tā rodas ar līmlenti piestiprinātie plastmasas un koka spoileri, greizie liesmu zīmējumi virs riteņiem un ne tikai tas vien.

Laiku pa laikam šī parādība skar arī mums tuvāko – ūdenspīpju sfēru. Biežāk gan tīri praktisku apsvērumu dēļ – kad esat ciemos vai varbūt vispār pavisam tālu mežā, bet mājās piemirsusies kāda svarīga pīpes detaļa, bez kuras nu nekādi… Tad sākas īsta improvizācija.

Protams, par gadījumiem, kad mājās piemirsusies tabaka, labāk runāt pat nesākt. Tāpat arī par palikšanu bez ūdens avota (lai gan pēdējais ir risināms vieglāk, jo kurš gan bez alus mežā brauc, hehe – bet pīpēt caur to var – savukārt, cigarešu tabaka ūdenspīpei neder nevienā acī). Taču, runājot tieši par pīpes uzbūvi, ir daudz visdažādāko variantu. Sāksim no pašiem pamatiem.

Ūdens kolba. To, bez šaubām, aizstāt ir visvieglāk – var izmantot visdažādākos traukus. Vienīgais noteikums – traukam jābūt vai nu pietiekami smagam (lielās stikla burkas), vai vismaz pietiekami lielam un platam (piemēram, ūdens automātu pudeles), lai spētu stabili noturēt visu pārējo konstrukciju. Ja esat sevišķs gardēdis, var eksperimentēt arī ar arbūziem un ķirbjiem – taču tas vairs īsti neattiecas uz konkrēto tēmu; noteikti nākotnē pastāstīšu plašāk.

Blīves. Kas attiecas uz hermētiskumu – ja tas improvizētā trauka un pīpes (vai jebkuru citu detaļu) savienojuma vietā izrādās nepietiekams, izlīdzēties var ar foliju, vēl labi kā blīves materiālu var izmantot saslapinātus papīra dvieļus (vai tualetes papīru).

Pamatne (metāla daļa). Detaļa, kuru vienkārši iesaku neaizmirst, jo lauka apstākļos to aizstāt sevišķi neizdosies. Protams, iespējams ir viss, taču tas jau nozīmēs faktiski jaunas pīpes izgatavošanu. Iespējamas arī konstrukcijas, kas iztiek pavisam bez šīs pamatnes, taču tās vairs īsti netiek galā ar dūma filtrēšanas funkciju.

Šļauka. Arī būtiska pīpes detaļa, kuru aizmirst mājās nav vēlams. Protams, ir iespējas to aizstāt ar dažādām citām šļaukām (kuras ne vienmēr atbilst Jūsu higiēnas noteikumiem), taču pēc tām tik un tā nāksies kātot uz veikalu. Dažreiz ļaudis piekopj arī pīpēšanu pavisam bez šļaukas, taču tā ir ļoti neērta, turklāt atkal jau izpaliek daļa no dūma attīrīšanas funkcijas – paši taču ne reizi vien esat tīrījuši savām pīpēm šļaukas un zināt, cik daudz nosēdumu paliek tieši tajā, kas citādi nonāks Jūsu elpceļos.

Ogļu šķīvis. Tā nu reiz ir detaļa, bez kuras var arī pavisam iztikt, izņemot gadījumus, kad vēlaties lietot aizsargcilindru (piemēram, vējainos apstākļos). Taču arī tad var jau iepriekš sagatavot pīpi tā, lai aizsargcilindru, neskarot ogli, varētu atbalstīt pret kādu citu pīpes detaļu vai apkārtējās vides elementu.

Ogles. Runājot par tām, neiesaku eksperimentēt ar dažādiem citiem ogļu paveidiem, teiksim, gatavajām grila oglēm vai tml. Daudzas no tām var būt piesūcinātas ar vielām, kuru degšanas produkti Jūsu elpvadam nepatiks nu nemaz… Patiesību sakot, uzskatu arī šo elementu par tādu, kuru labāk vienkārši dubultstipri pacensties neaizmirst. Protams, mājas apstākļos ir cita lieta, tur iespējami dažādi eksperimenti – kas tik nav darīts, hehe. Piemēram, spraužot pīpē stateniski no augšas lodāmuru vai balansējot uz tās nelielu gludeklīti… Taču tas viss prasa ļoti rūpīgu drošības tehniku, ar ko labāk neriskēt saviesīgos vakaros, kuros uzmanība var izrādīties nepietiekama.

Tabakas rezervuārs. Ar šo ir iespējami visdažādākie eksperimenti – sākot no otrādi apgriezta, ar foliju izklāta sasistas pudeles kakliņa (protams, ievērojot visu drošības tehniku) un beidzot ar trauciņa kopijas izgrebšanu no kāda augļa, piemēram, ābola (vislabāk, protams, ja varat to sakombinēt ar tabakas garšu).

Folija. Arī noderīga lieta, pīpējot ūdenspīpi. Ja gadās piemirst to, eksperimentēt nav viegli. Protams, austrumu pusē “īstie veči” pīpē melno tabaku, liekot ogli tai tieši virsū – taču diez vai mums būtu jācenšas viņiem turēt līdzi šai jomā… Protams, folija ir viegli iegūstama teju jebkurā veikalā, tomēr gadās arī tādi brīži, kad tas nav sasniedzams – piemēram, reiz man gadījās būt bez folijas uz kādas pamestas daudzstāvu viesnīcas jumta, hehe. Lai nezaudētu šiša-hāna titulu, minūtes 20 klejoju pa stāviem, līdz izdevās atrast kāda priekšgājēja nomestu tukšu enerģijas dzēriena bundžu. Ar sarūsējušu naglu durstīju to tik ilgi, kamēr ieguvu kaut ko vismaz attāli līdzīgu nepieciešamajai detaļai. Negribu gan apgalvot, ka tas bija labi darīts. Ar šādu “detaļu” nekādu sevišķo hermētismu vis nepanāksi, ogli aizkurināt izrādījās visai grūti. Piedevām, uz bundžas sieniņām acīmredzot saglabājusies dzēriena kārtiņa karstot deva ne pārāk lādzīgu piegaršu, vai varbūt tā nāca no etiķetei izmantotās krāsas. Katrā ziņā, pīpēt varēja, taču atkārtot vairs negribējās.

Labs ir, pagaidām pietiks. Protams, šai rakstā ne tuvu nav aprakstītas visas metodes, kas kādreiz izmantotas, kur nu vēl runājot par vispār iespējamām – taču vismaz kāds ieskats eksperimentu virzienā Jums būs ticis. Ja zināt kādu patiešām interesantu paņēmienu, laipni aicināti to aprakstīt komentāros!

ShishaClub.lv – virtuālais ūdenspīpes cienītāju nostūrītis, centralizēts praktiskās informācijas avots. Atrodams arī Twitter un Draugos. Tu vari uzdot savu jautājumu vai apspriest to forumā!

§ Pārpublicējot pilnībā vai daļēji šeit rodamo informāciju, atsauce uz ShishaClub.lv IR nepieciešama.

3 thoughts on “Ūdenspīpju šķūnings

  1. Kad man galigi nebija folliju es griezu ārā alus bundžu alumīniju un liecu apkārt tabakas trauciņam. Izdurstiju caurimiņus un pīpēju. Patiesībā nebija ne vainas 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *