Tiesa, virsrakstā ir nekrietni melots, jo glāzē nav vis nekāds elektrolītu šķīdums vai kas tāds, bet gluži parasts rums. Toties pa labi attēlā gan redzams kaut kas jauns un interesants. Protams, nevaru apgalvot, ka saskatu tajā pārāk daudz plusu, kuru dēļ lietot produktu ikdienā, taču izmēģināt un apskatīt plašāk noteikti šķita vērts.

Tātad, būtībā tā ir elektroniskā ūdenspīpe – gan ne no tām, kādas izmanto pasaules un pat vismaz vienā Rīgas klubā, bet tāds mazāks un lētāks ekvivalents. Ar nosaukumu latviešu valodā gan tam nav īsti paveicies, jo nekāda ūdens tajā vis nav, bet citus nosaukumus mēs te neizmantojam. Visprecīzākais būtu e-shisha – jeb citur pasaulē jau ierastais “shisha pen” (tā teikt, pildspalvas lieluma ūdenspīpe).

Darbojas šī ierīce pēc tāda paša principa kā elektroniskā cigarete – tvaicējot šķidrumu no īpaša rezervuāra, kurā lietotājs pēc vēlēšanās iepilda dažādu aromātu sagataves. Pirmajam mēģinājumam izmantoju šķidrumu ar melleņu aromātu, taču pieejams ir diezgan plašs to klāsts – sākot ar klasiskajām augļu garšām, turpinot ar Red Bull un košļeņu aromātu, un tā līdz pat cannabis smaržai. Pēdējo droši vien neieteiktu mēģināt publiskā vietā – no policijas varētu norauties pa knābi ātrāk nekā paskaidrot.

Bet nu par visu pēc kārtas.

Produktam ir divi galvenie tipi – vienu reizi lietojamās un “ilgspēlējošās”. Pirmās ir manītas arī piedāvājumā Latvijā, taču pats tomēr eksperimentiem iegādājos otro, ar atkārtotas uzpildes iespēju. Uzpildīšana ir ļoti vienkārša, aromātiskā šķidruma pudelīte ir veidota kā pipete, ar kuru caurspīdīgā “ūdenspīpes” rezervuārā iepilda vajadzīgo daudzumu.

Atšķirībā no e-cigaretes, šai pīpei dūms veidojas kuplāks un tiešām nedaudz atgādina ūdenspīpi. Dažām pīpēm, velkot iekšā dūmu, ir vienlaicīgi jāspiež speciāla podziņa, bet pie tā ātri var pierast. Pie kā pierast vismaz es nevaru – dūms ir šķietami ļoti tīrs un viegls, taču tam nepiemīt tas jūtamais apjomīgums un smagums, kāds tam rodas standarta ūdenspīpē. Savējie sapratīs.

Veselīguma aspektā tāpat varētu nedaudz oponēt. Caur parasto ūdenspīpi vienlaikus iet gluži ciešama gaisa plūsma, paralēli pīpēšanai var pat elpot – bet e-variantā nav nekādas skābekļa padeves. Tā kā nav ūdens, nav arī skaņas. Un rezultātā nav arī attīrošā efekta, nav papildus iespējas pašam regulēt dūma stiprumu utt. Protams, attīrīšana te it kā nav tik nepieciešama, jo rezultātā tāpat nav ne darvas, ne nikotīna. Tomēr pats ūdenspīpēs saskatu vēl vienu būtisku funkciju, kura šeit pazūd pilnībā – iespēja psiholoģiski atradināties no smēķēšanas. E-cigaretes un tamlīdzīgi produkti reklāmas kampaņās tiek pozicionēti kā veselīga alternatīva, bet ūdenspīpes sagatavošana ir piedevām diezgan garš process, to cilvēks vis nepīpē ik pēc stundiņas darbavietā. Savukārt, šajās te e-pīpēs viss garais process izpaliek. Gluži kā cigarete – izvelc no kabatas, un viss jau gatavs. Ātri un ērti, un gribas vēl… Un vēl tā stilīgi izskatās taču, kārdina pašu un lieciniekus. Ceļš pretī jaunām atkarībām?

Kas vēl būtu piebilstams… No praktiskā aspekta vēl rodas bažas arī par garšas tīrību nākotnē – neredzu īsti iespēju, kā to attīrīt no iepriekšējām garšām, piemēram. Ja tādas vispār paliek. Taču tas ir nākotnes testu jautājums, noteikti pie šīs tēmas tad vēl atgriezīšos.

Protams, negribu izklausīties arī pārāk skeptisks – kopumā visa šī e-pīpēšanas parādība man šķiet diezgan interesanta. Varētu pat lietot šur tur jau dzirdēto vārdkopu “veselīga alternatīva” – taču šeit gribu uzsvērt, ka veselīga tā ir vairāk citiem, tā saucamajiem pasīvajiem smēķētājiem. Tie no šīs izgudrojumu sērijas iegūst visvairāk.

Ja runājam vēl par tīri psiholoģisko – pazūd arī pulcēšanās prieks ap kādu priekšmetu (kā meitenēm diskotēkā, kuras dejo ap somiņu). Un, bez šaubām, vairs nekāda prieka šiša-hānam, kurš pieradis dižoties ar pīpes sagatavošanas prasmēm.

ShishaClub.lv – virtuālais ūdenspīpes cienītāju nostūrītis, centralizēts praktiskās informācijas avots. Atrodams arī Twitter un Draugos. Tu vari uzdot savu jautājumu vai apspriest to forumā!

§ Pārpublicējot pilnībā vai daļēji šeit rodamo informāciju, atsauce uz ShishaClub.lv IR nepieciešama.

2 thoughts on “Džentlmeņa e-komplekts

  1. izmēģināju to vienreizlietojamo, patika…bet tas tiešām tikai tā ja vienam nav ko darīt un negribas lielo pīpi taisīt tikai priekš sevis 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *